Uroczysko w Iwli - nad wodospadem

Uroczysko z wodospadem – Iwla

    Czy wiecie, że na Podkarpaciu mamy też wodospady? Jednym z nich jest wodospad z Iwli, nazwany przeze mnie Uroczyskiem w Iwli w związku z tym, że jest tam po prostu uroczo.

Uroczysko nad wodospadem w Iwli

Uroczysko nad wodospadem w Iwli

Sama wieś Iwla, leży „o rzut beretem” od znanej Wam już Dukli.  Nawiązując jednak do samej nazwy – uroczysko,  to   ma ona wskazywać na miejsce  zaczarowane, magiczne, przesiąknięte legendami. Podobnie jest w Iwli nad wodospadem. Znają go tutaj mieszkańcy – lokalni, ale tylko oni, bo już bliżsi sąsiedzi z poza wsi jedynie słyszeli o takowym, ale nigdy nie byli przy nim.

Wodospad w Iwli widziany z góry

Wodospad w Iwli widziany z góry

Nawet wielu mieszkańców Dukli nie było nigdy przy wodospadzie, a tylko wiedzą, że taki jest… Coraz więcej jednak informacji na jego temat można znaleźć w internecie (i to właśnie z internetu o nim się dowiedziałem), a to także za sprawą filmu, o którym już wspominałem wcześniej przy okazji Jaślisk, czyli „Winie truskawkowym”, w którym sfilmowano jedną ze scen w plenerze wodospadu z Iwli. Uroczysko rozciąga się przy fundamentach starego młyna wodnego, którego budowę przerwała II wojna światowa. W 1944 roku młyn został doszczętnie zrównany z ziemią.

tablica informacyjna wodospadu w Iwli

tablica informacyjna wodospadu w Iwli

Zaprawdę magicznym jest miejscem uroczysko w Iwli, bowiem w przeciągu niespełna kilku minut od drogi asfaltowej, przechodząc niegdyś tajemnym przejściem w zaroślach (znanym jedynie tubylcom a dzisiaj za sprawą internetu – wszystkim, którzy poszukują), można znaleźć się w tym niezwykłym miejscu.

Pies nad wodospadem w Iwli

Pies nad wodospadem w Iwli

Byliśmy tutaj dwa razy, aby uchwycić klimat uroczyska: wieczorem, oraz w południe. Wieczorem gdzie na ustawieniach wysokiej czułości w kamerze, mogłem nakręcić spływającą wodę, niczym z doliny mroku jak w obrazach Böcklin, gdzie w wodach zamieszkiwały tajemnicze istoty.

krajobraz jak w obrazach

krajobraz jak w obrazach

Tutaj jak na razie my byliśmy jedynymi tajemniczymi postaciami, zwłaszcza, że Chihiro w tym mroku „świeciła”  bielą swojego futra – podobnie jak wodospad, który  resztkami światła dziennego, odbijał jakby z wewnątrz własną fluorescencje. W południe sfilmowaliśmy całą aurę przyrody wraz z rozciągającym się na cztery metry (wydaje mi się, że więcej – jakieś pięć metrów) wodospadem.

Pies zażywa kąpieli nad wodospadem

Pies zażywa kąpieli nad wodospadem

Oczywiście Chihiro „zażywała”, kojących kąpieli, łączonych z bieganiem za patykiem.

  W pewnym momencie kiedy obserwowałem wodospad, pomyślałem – Jak wiele jest tak niesamowitych miejsc, zaraz obok nas, których nie znamy, niektórzy przemierzają setki i tysiące kilometrów, aby znaleźć się w egzotycznym miejscu. Tymczasem tuż na wyciągnięcie ręki leżą wodospady, góry, lasy, łąki, przestrzenie, miejsca nieznane, mało zwiedzane – tak jakby chociaż to Uroczysko w Iwli. Na okładkę wpisu Uroczyska w Iwli wybrałem zdjęcie, które kojarzyło mi się z plenerami (tłami) jednego z najznamienitszych twórców amerykańśkich XX w. – Franka Frazetty. To właśnie Frazetta, lubił umiejscawiać swoich bohaterów (także dzikie zwierzęta w plenerach skalnych, wód, wodospadów, gór, lasów tropikalnych).

Frank Frazetta illustracja do Edgara Rice Burroughtsa

Frank Frazetta illustracja do Edgara Rice Burroughtsa

Ten nieżyjący już artysta lubił uchwycić w swoich pracach podobne perspektywy jak na moim zdjęciu z psem z wodospadu w Iwli. Nie jest to nic dziwnego, zwłaszcza kiedy zrozumiemy, że Ameryka Północna jest wypełniona podobnymi kamiennymi potokami i lasami – oczywiście tylko w przybliżeniu bo są to jednak dwa odmienne ekosystemy…

na przystani szlaku rowerowego

na przystani szlaku rowerowego

Nad samym wodospadem znajduje się przystanek szlaku rowerowego Gminy Dukla.  Jest to punkt wypoczynkowy, na którym można przeczytać krótką informację na temat wodospadu w Iwli czyli wodospadu przy młynie na potoku Iwielka. Przycupnęliśmy tam razem z Chihiro, nasłuchując czy nie nadjeżdżają jacyś rowerzyści – rozpędzeni mogliby przecież nas przejechać :)

Szlak rowerowy nad wodospadem w Iwli

Szlak rowerowy nad wodospadem w Iwli

Aby znaleźć nasze Uroczysko należy kierować się główną drogą od Dukli w stronę skrętu na wieś Nadole i  dalej kierować się na Polany (tabliczka na Polany widnieje przy głównej drodze). Po wykonaniu skrętu na Polany znajdujemy się już (a właściwie przed skrętem jesteśmy już) w Iwli. Musimy przejechać jeszcze jakieś trzy kilometry i zatrzymujemy się przy domu z czerwonym dachem.  Najlepszą lokalizację zdjęciową wodospadu w Iwli znalazłem na tym blogu.

4 myśli nt. „Uroczysko z wodospadem – Iwla”

 1. Cieszę się, że trafiłam na Wasza stronę :) Mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć z ludzko-psia rodzina w to magiczne miejsce :) Czy jest gdzieś tam w pobliżu parking dla samochodów?

  1. Nam też jest bardzo miło i cieszymy się z odwiedzin bloga!
   Jeżeli chodzi o Iwlę i wodospad to dobrze jest dotrzeć tam według zdjęć z bloga, do którego dałem odnośnik (na końcu wpisu) – ponieważ łatwo można przegapić przejście. Nie ma tam parkingu, ale my znaleźliśmy kawałek terenu przy ulicy, który nadawał się do zatrzymania. Wodospad jest ciężko znaleźć bo droga do niego to zwykła dróżka przez pola zarośnięte drzewami. Nie należy się tym jednak zrażać tylko proszę pytać tubylców, ewentualnie sprawdzać zdjęcia z bloga przez smartfona.
   Pozdrawiamy

 2. Piękne miejsce! A co najważniejsze pies może swobodnie się wybiegać no i wykąpać. Takie miejsca należy polecać i rozpowszechniać jak również aktywny wypoczynek z naszymi milusińskimi :)

  1. Zgadzam się. Dzisiaj wiele osób zakłada, że dobry wypoczynek kojarzy się jedynie w towarzystwie ludzi, przy czym wypoczywanie z psem – chociaż coraz modniejsze sprawia jeszcze wiele trudności – psy nie są mile widziane w niektórych miejscach. Tutaj natomiast jest pełna swoboda, spokój, no i uroczysko… Zachęcam do odnalezienia miejsca w realu :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>